5SGSMD5H3F35I3N
5SGSMD5H3F35I3N
5SGSMD5H3F35I3N
Intel
3.6mm mm FPGAs Stratix? V GS Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
5SGSMD5H3F35I3N Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2588 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1152-BBGA, FCBGA
Surface Mount YES
Operating Temperature -40°C~100°C TJ
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.82V~0.88V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Supply Voltage 0.85V
Terminal Pitch 1mm
Base Part Number 5SGSMD5
JESD-30 Code S-PBGA-B1152
Number of Outputs 552
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 0.851.52.52.5/31.2/3V
Number of I/O 552
Number of Inputs 552
Organization 17260 CLBS
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 457000
Total RAM Bits 39936000
Number of LABs/CLBs 172600
Height Seated (Max) 3.6mm
Length 35mm
Width 35mm
Quantity Unit Price Ext. Price
5SGSMD5H3F35I3N Product Details
5SGSMD5H3F35I3N Overview
In the 1152-BBGA, FCBGA package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. Having 552 I/Os makes data transfers more coherent. A fundamental building block consists of 457000 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 0.85V volts is required. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 0.82V~0.88V. The FPGA belongs to the Stratix? V GS series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. A device such as this one has 552 outputs built into it. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 39936000. In order to find related parts, you can use its base part number 5SGSMD5. The FPGA consists of 172600 LABs/CLBs. There is a 0.851.52.52.5/31.2/3V power supply that is required to operate it.