5CGTFD9A5U19C7N
5CGTFD9A5U19C7N
5CGTFD9A5U19C7N
Intel
1.9mm mm FPGAs Cyclone? V GT Series 484-FBGA 0.8mm mm 484
SOT-23
5CGTFD9A5U19C7N Datasheet
non-compliant
In-Stock: 3580 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 484-FBGA
Surface Mount YES
Operating Temperature 0°C~85°C TJ
Packaging Tray
Series Cyclone® V GT
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 484
HTS Code 8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 1.07V~1.13V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Supply Voltage 1.1V
Terminal Pitch 0.8mm
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
Base Part Number 5CGTFD9
JESD-30 Code S-PBGA-B484
Number of Outputs 240
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 1.11.2/3.32.5V
Number of I/O 240
Number of Inputs 240
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 301000
Total RAM Bits 14251008
Number of LABs/CLBs 113560
Height Seated (Max) 1.9mm
Length 19mm
Width 19mm
RoHS Status RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
5CGTFD9A5U19C7N Product Details
5CGTFD9A5U19C7N Overview
As part of the 484-FBGA package, it is included. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 240 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. To form a fundamental building block, there are 301000 logic elements/cells. Supply voltage is 1.1V volts. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. The supply voltage of the device is 1.07V~1.13V , at which it runs. It is a type of FPGA that belongs to the Cyclone? V GT series of FPGAs. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~85°C TJ at all times. The device has 240 outputs that are integrated into it. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. Fpga chips is designed wFpga chipsh 484 terminations. There are 14251008 RAM bits that are available with this device. Its base part number 5CGTFD9 can be used to find parts that are related to it. A total of 113560 LABs/CLBs make up this FPGA array. Fpga electronics operates from a 1.11.2/3.32.5V power supply.