Welcome to Hotenda.com Online Store!
XCV400-4HQ240C
Xilinx Inc.
4.1mm mm FPGAs Virtex? Series 240-BFQFP Exposed Pad 0.5mm mm 240
SOT-23
XCV400-4HQ240C Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 240-BFQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 240 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Published | 2000 |
| Series | Virtex® |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 240 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Field Programmable Gate Arrays |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XCV400 |
| Pin Count | 240 |
| Number of Outputs | 166 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.2/3.62.5V |
| Number of I/O | 166 |
| RAM Size | 10kB |
| Clock Frequency | 250MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 10800 |
| Total RAM Bits | 81920 |
| Number of Gates | 468252 |
| Number of LABs/CLBs | 2400 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 0.8 ns |
| Height Seated (Max) | 4.1mm |
| Length | 32mm |
| Width | 32mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $361.52000 | $361.52 |
| 500 | $357.9048 | $178952.4 |
| 1000 | $354.2896 | $354289.6 |
| 1500 | $350.6744 | $526011.6 |
| 2000 | $347.0592 | $694118.4 |
| 2500 | $343.444 | $858610 |
Similar Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) from Xilinx Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
