Welcome to Hotenda.com Online Store!

XCS30-3PQ208I
Xilinx Inc.
FPGAs Spartan? Series 125MHz MHz 208-BFQFP 0.5mm mm 208
SOT-23
XCS30-3PQ208I Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-BFQFP |
| Number of Pins | 208 |
| Manufacturer Package Identifier | XCS30-3PQ208I |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Published | 2010 |
| Series | Spartan® |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 208 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Subcategory | Field Programmable Gate Arrays |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Frequency | 125MHz |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XCS30 |
| Pin Count | 208 |
| Number of Outputs | 196 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Number of I/O | 169 |
| RAM Size | 2.3kB |
| Propagation Delay | 4.5 ns |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 1368 |
| Total RAM Bits | 18432 |
| Number of Gates | 30000 |
| Number of LABs/CLBs | 576 |
| Speed Grade | 3 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 1.6 ns |
| Number of CLBs | 576 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 100°C |
| Number of Logic Cells | 576 |
| Number of Equivalent Gates | 10000 |
| Height | 4.1mm |
| Length | 28mm |
| Width | 28mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) from Xilinx Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
