Welcome to Hotenda.com Online Store!

XCS10-4PC84C
Xilinx Inc.
5V V 5.08mm mm FPGAs Spartan? Series 84-LCC (J-Lead) 1.27mm mm 84
SOT-23
XCS10-4PC84C Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 84-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 84 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Published | 1999 |
| Series | Spartan® |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 84 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Subcategory | Field Programmable Gate Arrays |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Base Part Number | XCS10 |
| Pin Count | 84 |
| Number of Outputs | 112 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of I/O | 61 |
| RAM Size | 784B |
| Clock Frequency | 166MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 466 |
| Total RAM Bits | 6272 |
| Number of Gates | 10000 |
| Number of LABs/CLBs | 196 |
| Speed Grade | 4 |
| Number of Registers | 616 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 1.2 ns |
| Number of CLBs | 196 |
| Number of Logic Cells | 196 |
| Number of Equivalent Gates | 3000 |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| Length | 29.3116mm |
| Width | 29.3116mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) from Xilinx Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
