Welcome to Hotenda.com Online Store!
XC4036XL-2HQ160C
Xilinx Inc.
3.3V V 4.1mm mm FPGAs XC4000E/X Series 160-BQFP Exposed Pad 0.65mm mm 160
SOT-23
XC4036XL-2HQ160C Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 160-BQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 160 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Published | 1999 |
| Series | XC4000E/X |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 160 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Subcategory | Field Programmable Gate Arrays |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC4036XL |
| Pin Count | 160 |
| Number of Outputs | 288 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of I/O | 129 |
| RAM Size | 5.1kB |
| Clock Frequency | 179MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 3078 |
| Total RAM Bits | 41472 |
| Number of Gates | 36000 |
| Number of LABs/CLBs | 1296 |
| Speed Grade | 2 |
| Number of Registers | 3168 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 1.5 ns |
| Height Seated (Max) | 4.1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $93.38000 | $93.38 |
| 500 | $92.4462 | $46223.1 |
| 1000 | $91.5124 | $91512.4 |
| 1500 | $90.5786 | $135867.9 |
| 2000 | $89.6448 | $179289.6 |
| 2500 | $88.711 | $221777.5 |
Similar Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) from Xilinx Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
