Welcome to Hotenda.com Online Store!
XC4013XL-1PQ240C
Xilinx Inc.
3.3V V FPGAs XC4000E/X Series 240-BFQFP 0.5mm mm 240
SOT-23
XC4013XL-1PQ240C Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 240-BFQFP |
| Number of Pins | 240 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Published | 1999 |
| Series | XC4000E/X |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 240 |
| Subcategory | Field Programmable Gate Arrays |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC4013XL |
| Pin Count | 240 |
| Number of Outputs | 192 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of I/O | 192 |
| RAM Size | 2.3kB |
| Clock Frequency | 200MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 1368 |
| Total RAM Bits | 18432 |
| Number of Gates | 13000 |
| Number of LABs/CLBs | 576 |
| Speed Grade | 1 |
| Number of Registers | 1536 |
| Number of CLBs | 576 |
| Number of Logic Cells | 576 |
| Length | 32mm |
| Width | 32mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $51.68000 | $51.68 |
| 500 | $51.1632 | $25581.6 |
| 1000 | $50.6464 | $50646.4 |
| 1500 | $50.1296 | $75194.4 |
| 2000 | $49.6128 | $99225.6 |
| 2500 | $49.096 | $122740 |
Similar Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) from Xilinx Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
