Welcome to Hotenda.com Online Store!

XC4010XL-1PQ100C
Xilinx Inc.
3.3V V 3.4mm mm FPGAs XC4000E/X Series 100-BQFP 0.65mm mm 100
SOT-23
XC4010XL-1PQ100C Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-BQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Published | 1999 |
| Series | XC4000E/X |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Subcategory | Field Programmable Gate Arrays |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC4010XL |
| Pin Count | 100 |
| Number of Outputs | 160 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of I/O | 77 |
| RAM Size | 1.6kB |
| Clock Frequency | 200MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 950 |
| Total RAM Bits | 12800 |
| Number of Gates | 10000 |
| Number of LABs/CLBs | 400 |
| Speed Grade | 1 |
| Number of Registers | 1120 |
| Number of CLBs | 400 |
| Number of Logic Cells | 400 |
| Number of Equivalent Gates | 7000 |
| Height Seated (Max) | 3.4mm |
| Length | 20mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) from Xilinx Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
