XC3S1400A-5FG676C Overview
There is a 676-BBGA, FCBGA package that includes this component. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 502 I/Os for transferring data in a more coherent manner. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. Power is provided by a 1.2V-volt supply. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. There is a 1.14V~1.26V-volt supply voltage required for the device to operate. The Spartan?-3A series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Spartan?-3A family of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. With this device, you will be able to make use of 408 outputs. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, there are a total of 676 terminations on fpga chips. This device is equipped with 589824 RAM bits in terms of its RAM si589824e. Its base part number XC3S1400A can be used to find parts that are related to it. The FPGA module's RAM si72kBe reaches 72kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. It has a total of 676 pins that are designed for it. The FPGA consists of 2816 LABs/CLBs. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. A 1.2V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 1400000 gates. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 676 pin count. It usually uses a 770MHz crystal.