Welcome to Hotenda.com Online Store!

SI9122DQ-T1-E3
Vishay Siliconix
20 Terminals 10V~13.2V 20-Pin SI9122 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 500kHz Transistor Driver
SOT-23
SI9122DQ-T1-E3 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 190.990737mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | SI9122 |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 3.3V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Operating Supply Voltage | 72V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Output Current | 2.5mA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 10V~13.2V |
| Control Features | Current Limit, Sequencing, Soft Start |
| Topology | Half-Bridge |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Max Frequency | 750kHz |
| Max Duty Cycle | 95 % |
| Duty Cycle (Max) | 92% |
| Clock Sync | No |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.605506 | $3.605506 |
| 10 | $3.401420 | $34.0142 |
| 100 | $3.208888 | $320.8888 |
| 500 | $3.027252 | $1513.626 |
| 1000 | $2.855898 | $2855.898 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from Vishay Siliconix and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
