Welcome to Hotenda.com Online Store!
UCC28C45DG4
Texas Instruments
8 Terminals 8-Pin DC to DC converter IC SWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 1MHz
SOT-23
UCC28C45DG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 72.603129mg |
| Packaging | Rail/Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES IN CURRENT MODE |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Technology | BICMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Frequency | 1MHz |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 1 |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 18V |
| Min Supply Voltage | 7.6V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Nominal Supply Current | 2.3mA |
| Current - Output | 200mA |
| Voltage - Output | 18V |
| Topology | Boost, Flyback |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 1MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 25ns |
| Fall Time (Typ) | 20 ns |
| Nominal Input Voltage | 18V |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Max Duty Cycle | 50 % |
| Isolation | Isolated |
| Duty Cycle (Max) | 50 % |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
