Welcome to Hotenda.com Online Store!

UCC28910D
Texas Instruments
7 Terminations6.5V~30V 7 Pin UCC28910 AC to DC power converter1 Outputs420Hz~115kHz
SOT-23
UCC28910D Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads |
| Number of Pins | 7 |
| Weight | 254.011727mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 7 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Power Rating | 12W |
| Max Power Dissipation | 9.5W |
| Technology | BICMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | UCC28910 |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 75 % |
| Output Voltage | 5.25V |
| Max Output Current | 1.26A |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Operating Supply Current | 3.4mA |
| Output Current | 1.26A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 6.5V~30V |
| Output Power | 12W |
| Max Output Voltage | 5.25V |
| Topology | Flyback |
| Min Input Voltage | 85V |
| Control Mode | CURRENT/VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 420Hz~115kHz |
| Max Input Voltage | 265V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Min Output Voltage | 4.75V |
| Switcher Configuration | BUCK |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage |
| Max Duty Cycle | 99 % |
| Output Isolation | Isolated |
| Voltage - Breakdown | 700V |
| Voltage - Start Up | 9.5V |
| Min Input Voltage (AC) | 85V |
| Max Input Voltage (AC) | 265V |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.81000 | $1.81 |
| 10 | $1.62200 | $16.22 |
| 75 | $1.53000 | $114.75 |
| 150 | $1.30353 | $195.5295 |
| 525 | $1.07101 | $562.28025 |
Similar PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
