Welcome to Hotenda.com Online Store!
UCC25705DG4
Texas Instruments
8 Terminals 8.2 V ~ 15 V 8-Pin UCC25705 DC to DC converter IC SWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 4MHz Transistor Driver
SOT-23
UCC25705DG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Weight | 72.603129mg |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | -- |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Frequency | 4MHz |
| Base Part Number | UCC25705 |
| Pin Count | 8 |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 11V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 15V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8.2 V ~ 15 V |
| Current - Output | 5mA |
| Control Features | Current Limit |
| Frequency (Max) | 4MHz |
| Voltage - Output | 300mV |
| Topology | Boost, Flyback |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 4MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 10ns |
| Synchronous Rectifier | No |
| Fall Time (Typ) | 10 ns |
| Nominal Input Voltage | 30V |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Max Duty Cycle | 93 % |
| Duty Cycle (Max) | 93 % |
| Serial Interfaces | -- |
| Clock Sync | No |
| Output Phases | 1 |
| Number of Output Phases | 1 |
| Height | 1.58mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
