Welcome to Hotenda.com Online Store!

TPS7B8250QDRVRQ1
Texas Instruments
Enable Fixed 0.65mm TPS7B8250 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 6-WDFN Exposed Pad
SOT-23
TPS7B8250QDRVRQ1 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 6 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | TPS7B8250 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-N6 |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 300mA |
| Control Features | Enable |
| Output Voltage 1 | 3.3V |
| Input Voltage (Min) | 4.47V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V 5V |
| Number of Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Current - Quiescent (Iq) | 3.5μA |
| Voltage Dropout (Max) | 1.35V @ 300mA 1.17V @ 300mA |
| PSRR | 60dB (100Hz) |
| Dropout Voltage1-Nom | 0.4V |
| Output Voltage1-Max | 3.3495V |
| Output Voltage1-Min | 3.2505V |
| Length | 2mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 2mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.97000 | $1.97 |
| 500 | $1.9503 | $975.15 |
| 1000 | $1.9306 | $1930.6 |
| 1500 | $1.9109 | $2866.35 |
| 2000 | $1.8912 | $3782.4 |
| 2500 | $1.8715 | $4678.75 |
In the application of automobile battery connection, low static current (IQ) is very important to save electricity and prolong battery life. For systems that are always online, ultra-low IQ must be included. The TPS7B8250QDRVRQ1 is a low dropout linear regulator that operates over a wide input voltage range of 3 V to 40 V (45 V load dump protection). When the operating voltage drops to 3 V, the TPS7B82-Q1 can continue to operate under cold crank and start and stop conditions. The typical static current of the device at light load is only 2.7microampere, making it the best solution to power the microcontroller (MCU) and CAN/LIN transceiver in the standby system. The device has integrated short-circuit and over-current protection functions. The device operates at ambient temperatures from-40 °C to + 125 °C and junction temperatures from-40 °C to + 150 °C. In addition, the device uses a thermal package to achieve continuous operation even if there is significant heat dissipation throughout the device. Because of these characteristics, the equipment is designed as a power supply for various automotive applications.
? AEC-Q100 qualified for automotive applications:
– Temperature grade 1: –40°C ≤ TA ≤ 125°C
– Temperature grade 0: –40°C ≤ TA ≤ 150°C
? Extended junction temperature range:
– Grade 1: –40°C ≤ TJ
≤ 150°C
– Grade 0: –40°C ≤ TJ
≤ 165°C
? Low quiescent current IQ:
– 300-nA shutdown IQ
– 2.7 μA typical at light loads
– 5 μA maximum at light loads
? 3-V to 40-V wide VIN input voltage range with up to
45-V transient
? Maximum output current: 300 mA
? 2% output-voltage accuracy
? Maximum dropout voltage: 700 mV at 200-mA load
current for fixed 5-V output version
? Stable with low-ESR (0.001-Ω to 5-Ω) ceramic
output-stability capacitor (1 μF to 200 μF)
? Fixed 2.5-V, 3.3-V, and 5-V output voltage
? Packages:
– 8-pin HVSSOP, RθJA = 63.9°C/W
– 6-pin WSON, RθJA = 72.8°C/W
– 5-pin TO-252, RθJA = 31.1°C/W
– 14-pin HTSSOP, RθJA = 52.0°C/W
? Automotive head units
? Telematics control units
? Headlights
? Body control modules
? Inverter and motor controls
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
