Welcome to Hotenda.com Online Store!

TPS7A1601QDGNRQ1
Texas Instruments
Enable, Power Good Adjustable 0.65mm TPS7A1601 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
SOT-23
TPS7A1601QDGNRQ1 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | TPS7A1601 |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Output Voltage | 18.5V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 100mA |
| Output Configuration | Positive |
| Quiescent Current | 5μA |
| Control Features | Enable, Power Good |
| Accuracy | 2 % |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Input Voltage | 3V |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Current - Quiescent (Iq) | 15μA |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 100mA |
| PSRR | 50dB (100Hz) |
| Reference Voltage | 1.217V |
| Dropout Voltage | 265mV |
| Dropout Voltage1-Nom | 0.06V |
| Min Current Limit | 101mA |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Height | 1.1mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 1.02mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
The TPS7A1601QDGNRQ1 ultralow-power, low-dropout (LDO) voltage regulator has a low quiescent current, a high input voltage, and compact, high-thermal-performance packaging. The TPS7A1601QDGNRQ1 device is intended for continuous or intermittent (power backup) battery-powered applications where ultralow quiescent current is crucial for extending system battery life. The TPS7A1601QDGNRQ1 device includes an enable pin (EN) that is compatible with normal CMOS logic, as well as an inbuilt open-drain active-high power-good output (PG) with a user-programmable delay. These pins are designed for use in microcontroller-based, battery-powered systems that require power-rail sequencing. Furthermore, the TPS7A16xx-Q1 devices are ideal for generating a low-voltage supply from multicell solutions ranging from high-cell-count power-tool packs to automotive applications; these devices not only provide a well-regulated voltage rail, but they can also withstand and maintain regulation during voltage transients. These characteristics result into electrical surge-protection circuitry that is simpler and more cost-effective.
Adjustable Version From Approximately 1.2 ~18.5 V
Wide Input Voltage Range: 3 V to 60 V
Accuracy: 2%
PowerPAD? Package
Fixed Output Voltage: 3.3 V, 5 V
AEC-Q100 Qualified
Stable With Ceramic Output Capacitors: ≥ 2.2 μF
Power-Good With Programmable Delay
Ultralow Quiescent Current: 5 μA
Device Temperature Grade 1: –40°C ~ 125°C
Low Dropout Voltage: 60 mV @20 mA
Device CDM ESD Classification Level C3B
Ambient Operating Temperature Range
Quiescent Current at Shutdown: 1 μA
Current-Limit and Thermal Shutdown Protections
Output Current: 100 mA
Device HBM ESD Classification Level H2
Package: High-Thermal-Performance MSOP-8
Private LAN Systems
Notebook PCs
Digital TVs
Smoke or CO2 Detectors and Battery-Powered
Car Audio, Navigation, Infotainment
Alarm or Security Systems
Battery-Powered MPU and CPU Systems
High Cell-Count Battery Packs for Power Tools
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
