Welcome to Hotenda.com Online Store!

TPS70148PWP
Texas Instruments
Enable, Power Good, Reset, Sequencing Fixed 0.65mm TPS70148 PMIC 20 20-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
SOT-23
TPS70148PWP Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Power Dissipation | 4.115W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Current Rating | 2A |
| Base Part Number | TPS70148 |
| Pin Count | 20 |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Output Voltage | 1.5V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 500mA |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Output Configuration | Positive |
| Power Dissipation | 4.115W |
| Max Supply Current | 230μA |
| Current - Output | 500mA 250mA |
| Quiescent Current | 190μA |
| Control Features | Enable, Power Good, Reset, Sequencing |
| Accuracy | 2 % |
| Max Output Voltage | 3.3V |
| Output Voltage 1 | 3.3V |
| Voltage - Output 2 | 1.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V 1.5V |
| Number of Regulators | 2 |
| Min Input Voltage | 2.7V |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Voltage Dropout (Max) | 0.28V @ 500mA - |
| PSRR | 60dB (1kHz) |
| Reference Voltage | 1.22V |
| Current - Output 1 | 500mA |
| Dropout Voltage | 170mV |
| Dropout Voltage1-Nom | 0.17V |
| Min Output Voltage | 3.3V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60dB |
| Voltage Tolerance-Max | 2% |
| Input Bias Current | 190μA |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Current - Output 2 | 500mA |
| Output Voltage 2 | 1.5V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $5.96000 | $5.96 |
| 10 | $5.35500 | $53.55 |
| 70 | $5.06257 | $354.3799 |
| 140 | $4.38750 | $614.25 |
| 560 | $3.73500 | $2091.6 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
