TPS40050PWP
TPS40050PWP
TPS40050PWP
Texas Instruments
16 Terminals 8V~40V 16-Pin TPS40050 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 500kHz Transistor Driver
SOT-23
TPS40050PWP Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Lifecycle Status NRND (Last Updated: 6 days ago)
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Number of Pins 16
Weight 62.709145mg
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
JESD-609 Code e4
Pbfree Code yes
Part StatusNot For New Designs
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
Number of Terminations 16
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Subcategory Switching Regulator or Controllers
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
Base Part Number TPS40050
Function Step-Down
Number of Outputs 1
Qualification StatusNot Qualified
Output Voltage 6V
Output Type Transistor Driver
Operating Supply Voltage40V
Input Voltage-Nom 24V
Analog IC - Other Type SWITCHING CONTROLLER
Output Configuration Positive
Output Current200μA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 8V~40V
Control Features Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
Max Output Voltage6V
Topology Buck
Min Input Voltage 8V
Control Mode VOLTAGE-MODE
Frequency - Switching 500kHz
Max Input Voltage 40V
Control Technique PULSE WIDTH MODULATION
Synchronous RectifierYes
Switcher Configuration PUSH-PULL
Max Frequency 1MHz
Duty Cycle (Max) 94%
Height 1.2mm
Length 5mm
Width 4.4mm
Thickness 1mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:2802 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
TPS40050PWP Product Details
TPS40050PWP Overview
Capsuled in the 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, the switching controller suits most application needs. dc motor controller is suitable for 1 output generation. The pmic is packaged in Tube solid enclosure. Transistor Driver dc switching's outputs (s) can be handled by it. This dc control operates at 8V~40V and has a 8V~40V supply voltage. Qualified to work in an dc switcher with -40°C~85°C TA. A switching controller such as this can switch at a value of 500kHz . Surface Mount makes it suitable for general dc dc regulator. The dcdc regulator features Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start for efficient switching control. A SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit is connected to the switch converters. DUAL are the position of the terminal of the switching converters. A variety of 16 terminations are available in dc switching. These dc dc converter ics adapt several control methods, including PULSE WIDTH MODULATION. A DC switcher's nominal voltage of 24V is input. A search for "TPS40050" will reveal other relevant dc to dc converter ics. There are 16 pins on switching converter. In particular, switching converter belongs to the Switching Regulator or Controllers family. The test statistics indicate that DC regulator outputs a voltage of 6V. It's important to remember that the dc dc regulator's normaloutput current is 200μA, so you should note it down when starting a new project. DC switcher's Surface Mount makes it qualified for most application and prototype designs. DC switcher'sDC regulator has a maximum frequency of 1MHz. Users should apply 40V to operate the voltage regulator dc to dc safely and reliably. The maximum input voltage of the dc switcher is 40V, so users need to limit the voltage accordingly. There must be a 8V supply voltage. Datasheets state the switching converter can output up to 6V volts.
TPS40050PWP Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 500kHz