TPS3103K33DBVTG4
TPS3103K33DBVTG4
TPS3103K33DBVTG4
Texas Instruments
3.3V6 Terminals 6-Pin TPS3103K33 Voltage supervisor1 Channels Min 400mV Max 3.3V
SOT-23
TPS3103K33DBVTG4 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Lifecycle Status ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6
Surface MountYES
Number of Pins 6
Operating Temperature-40°C~85°C TJ
PackagingTape & Reel (TR)
JESD-609 Code e4
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 6
ECCN Code EAR99
Type Simple Reset/Power-On Reset
Terminal Finish Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Subcategory Power Management Circuits
Max Power Dissipation437mW
Technology CMOS
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Number of Functions 1
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.95mm
Base Part Number TPS3103K33
Output Open Drain or Open Collector
Pin Count6
Number of Channels 1
Max Supply Voltage3.3V
Min Supply Voltage400mV
Operating Supply Current 1.2μA
Power Dissipation437mW
Max Supply Current 27μA
Adjustable Threshold NO
Quiescent Current1.2μA
Watchdog TimerYes
Reset Active Low
Number of Voltages Monitored1
Reset Timeout 65ms Minimum
Min Reset Threshold Voltage 2.919V
Max Reset Threshold Voltage 2.963V
Threshold Voltage +2.941V
Undervoltage Threshold2.941V
Overvoltage Threshold2.963V
Height 1.45mm
Length 2.9mm
Width 1.6mm
Thickness 1.2mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Contains Lead
In-Stock:1904 items
TPS3103K33DBVTG4 Product Details
TPS3103K33DBVTG4 Overview
This voltage supervisor has a total of 6 mounting terminals that can be used for mounting. Packaging is in the form of a Tape & Reel (TR). There are 1 functions included in this PMIC so that you can refer to them. On this supervisor, there is a series of 1 channels that can be found. As a reference, this IC power includes SOT-23-6 functions for your convenience. As with other Simple Reset/Power-On Reset products, this IC management also offers a wide range of benefits. There is a specification for the peak reflow temperature of the package to be 260. IC management conducts in a 3.3V-voltage supply. IC management conducts in a 1-voltage supply. This power ic can be sub-categorized as Power Management Circuits. In total, IC powers are 6 pins on the board. 6 pins make up the power management. In order for this PMIC to work correctly, the minimum supply voltage (Vsup) should be greater than 400mV. In this PMIC, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 3.3V volts. In this case, Surface Mount is the recommended mounting type. It is recommended to set the supervisor's temperature to this range: -40°C~85°C TJ. While this power management is operating, it will output Open Drain or Open Collector as the output voltage. As far as the supply current of the power management is concerned, it is 1.2μA. A similar IC managements number of the manufacturer can always be found by using TPS3103K33, the base power ics number. Voltage supervisor can work with a supply temperature of 27μA at the most.
TPS3103K33DBVTG4 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 400mV