Welcome to Hotenda.com Online Store!

TMS5700432BPZQQ1
Texas Instruments
384KB 384K x 8 FLASH ARM® Cortex®-R4 16/32-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS570 ARM® Cortex®-R Series 5700432 100 Pin 80MHz 1.2V 100-LQFP
SOT-23
TMS5700432BPZQQ1 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS570 ARM® Cortex®-R |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 80MHz |
| Base Part Number | 5700432 |
| Interface | CAN, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 384kB |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 45 |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.14V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-R4 |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16/32-Bit |
| Program Memory Size | 384KB 384K x 8 |
| Connectivity | CANbus, LINbus, MibSPI, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | NO |
| Density | 3 Mb |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | 16K x 8 |
| CPU Family | TMS320 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Programmable I/O | 45 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 32 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of Serial I/Os | 3 |
| Number of Timers | 20 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $12.99000 | $12.99 |
| 500 | $12.8601 | $6430.05 |
| 1000 | $12.7302 | $12730.2 |
| 1500 | $12.6003 | $18900.45 |
| 2000 | $12.4704 | $24940.8 |
| 2500 | $12.3405 | $30851.25 |
100-LQFP-packages are available. 45 I/Os are available. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. The 16/32-Bit core is the core of the MCU. The type of program memory it uses is FLASH. There is a temperature range of -40°C~125°C TA that is operated by this Microcontroller. The Automotive, AEC-Q100, Hercules? TMS570 ARM? Cortex?-R series is comprised of this electrical component. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 384KB 384K x 8. There is a ARM? Cortex?-R4 Core Processor inside MCU that provides this device with its power. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. 100 is the number of terminations on the IC chip that are present. A 32-bit operation is performed by this part. A 1.2V volt supply is provided by the Microcontroller chip. The Microcontroller chip has NO DMA channels. 384kB memory size belongs to the part. Alternatives can be found by searching through the base part number 5700432 to find them. A good performance can be achieved at a frequency of 80MHz, as long as it is operated at a low power consumption. This MCU Chip uses NO PWM channels to operate. It is possible to access the 100 pins on the chip. There is an embedded the TMS320 CPU family inside the device, which makes it a powerful device. In addition, it comes with a ARM core architecture. Among the eight programmable I/O sections, there are many different ways in which it can be programmed. It has 8 channels that can be accessed through UART. As part of the part, 3 serial I/Os have been incorporated. 20 bits are found on a MCU chip.
Automotive, AEC-Q100, Hercules? TMS570 ARM? Cortex?-R series
Base part number of 5700432
100 Terminals
Based on the 16/32-Bit
Comes with 100 Pins
There are a lot of Texas Instruments TMS5700432BPZQQ1 Microcontroller applications. TMS5700432BPZQQ1 MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Broadband technology
Multi-meter
Paper shredders
Laptops
ECG machine
Air fryers
Kindle
Washing machines
Mobile computers
Hard drives
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
