Welcome to Hotenda.com Online Store!

TMS320F28379DPTPT
Texas Instruments
1MB 512K x 16 FLASH C28x 32-Bit Dual-Core Microcontroller C2000™ C28x Delfino™ Series 320F28379 176 Pin 200MHz 1.2V 176-LQFP Exposed Pad
SOT-23
TMS320F28379DPTPT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 176 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | C2000™ C28x Delfino™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| ECCN Code | 3A991A2 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 200MHz |
| Base Part Number | 320F28379 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.26V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, I2C, SCI, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 97 |
| RAM Size | 102K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.14V~3.47V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | C28x |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Program Memory Size | 1MB 512K x 16 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, McBSP, SCI, SPI, uPP, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 20x12b, 9x16b; D/A 3x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Density | 8 Mb |
| Number of UART Channels | 4 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 24mm |
| Width | 24mm |
| Thickness | 1.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $22.84000 | $22.84 |
| 10 | $21.06800 | $210.68 |
| 40 | $20.12125 | $804.85 |
| 120 | $17.99075 | $2158.89 |
| 520 | $16.33367 | $8493.5084 |
For improved closed-loop performance in real-time control applications such as industrial motor drives, solar inverters, and digital electricity, electrical vehicles and transportation, motor control, and sensing and signal processing, C2000TM 32-bit microcontrollers are available. The Premium performance MCUs and the Entry performance MCUs are both parts of the C2000 range.
Powerful 32-bit floating-point microcontroller units (MCUs) like the TMS320F28379DPTPT are created for sophisticated closed-loop control applications including industrial motor drives, solar inverters, and digital electricity, electrical cars and transportation, sensing, and signal processes. The DigitalPower software development kit (SDK) for C2000 MCUs and the MotorControl software development kit (SDK) for C2000TM MCUs are both available to speed up application development. The new dual-core C28x architecture, which is supported by the TMS320F28379DPTPT, greatly improves system performance. Additionally, designers can unify control structures and stop using many processors in high-end systems because of the integrated analog and control peripherals.
Configurable Logic Block (CLB)
Augments existing peripheral capability
Supports position manager solutions
Functional Safety-Compliant
Developed for functional safety applications
Documentation available to aid ISO 26262 system design up to ASIL D; IEC 61508 up to SIL 3; IEC 60730 up to Class C; and UL 1998 up to Class 2
Hardware integrity up to ASIL B, SIL 2
Safety-related certification
ISO 26262 certified up to ASIL B and IEC 61508 certified up to SIL 2 by TUV SUD
Package options:
Lead-free, green packaging
337-ball New Fine Pitch Ball Grid Array (nFBGA) [ZWT suffix]
176-pin PowerPAD? Thermally Enhanced Low-Profile Quad Flatpack (HLQFP) [PTP suffix]
100-pin PowerPAD Thermally Enhanced Thin Quad Flatpack (HTQFP) [PZP suffix]
Temperature options:
T: –40°C to 105°C junction
S: –40°C to 125°C junction
Q: –40°C to 125°C free-air (AEC Q100 qualification for automotive applications)
Automotive
Enterprise systems
Personal electronics
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
