Welcome to Hotenda.com Online Store!

TMS320F28334PGFA
Texas Instruments
256KB 128K x 16 FLASH C28x 32-Bit Microcontroller C2000™ C28x Delfino™ Series 320F28334 176 Pin 150MHz 1.9V 176-LQFP
SOT-23
TMS320F28334PGFA Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 176 |
| Weight | 1.896186g |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | C2000™ C28x Delfino™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.9V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 150MHz |
| Base Part Number | 320F28334 |
| Pin Count | 176 |
| Number of Channels | 16 |
| Interface | CAN, EBI/EMI, I2C, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 88 |
| RAM Size | 34K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.805V~1.995V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Core Processor | C28x |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 128K x 16 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, McBSP, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | 12 |
| Density | 2 Mb |
| Core Architecture | C2000 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 68 |
| Number of UART Channels | 3 |
| Number of Timers | 19 |
| Number of External Interrupts | 8 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 24mm |
| Width | 24mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $21.12000 | $21.12 |
| 10 | $19.49800 | $194.98 |
| 40 | $17.87275 | $714.91 |
| 120 | $16.51883 | $1982.2596 |
| 520 | $14.62319 | $7604.0588 |
TMS320F28334PGFA microcontroller features the highest performance and offers a broad selection of upgraded connectivity and inputs. TMS320F28334PGFA datasheet is an excellent option for a variety of smaller and medium-sized tasks and full platform solutions. TMS320F28334PGFA MCU is suitable for Motor drive, Medical equipment, Industrial applications, Printers, scanners, Alarm systems, and Home audio appliances.
Packaged in a 176-LQFP format, this MCU is available in a compact size. There are 88 I/Os. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 32-Bit core is the basis for this Microcontroller. The type of memory that the program uses is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. C2000? C28x Delfino?-series components are electrical components. Having a size of 256KB 128K x 16, Microcontroller has a program memory of X bytes. C28x Core processors are used in MCU. Microcontroller's a DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER uPs/uCs/Peripheral IC. There are 176 terminations on the IC chip, which means there are 176 terminations on the integrated circuit chip. 32-bits are the size of the data that comes with MCU. There is an output of 1.9V volts from the Microcontroller chip. There is 256kB memory size assigned to the part. The base part number 320F28334 MCU can be used to find alternatives. An effective performance can be achieved at a frequency of 150MHz. The device works in 12 PWM channels. On the chip, there are 176 pins that can be accessed. MCU chip has 176 pins in total. There is an integrated C2000 core architecture in it. The device has 3 UART channels. There are 8 external interrupts included in this chip part. The total number of bits on a MCU chip is 19.
C2000? C28x Delfino? series
Base part number of 320F28334
176 Terminals
Based on the 32-Bit
Comes with 176 Pins
There are a lot of Texas Instruments TMS320F28334PGFA Microcontroller applications. TMS320F28334PGFA MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Hand-held metering systems
Plant factories
Multi-meter
Copiers
Paper shredders
Volt meter
Binding machines
CD players
Smoke alarms
Dishwashers
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
