Welcome to Hotenda.com Online Store!

TMS320F2811PBKA
Texas Instruments
256KB 128K x 16 FLASH C28x 32-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Fixed-Point Series 320F2811 128 Pin 150MHz 1.9V 128-LQFP
SOT-23
TMS320F2811PBKA Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-LQFP |
| Number of Pins | 128 |
| Weight | 614.986205mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Fixed-Point |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 128 |
| Termination | SMD/SMT |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.9V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Frequency | 150MHz |
| Base Part Number | 320F2811 |
| Pin Count | 128 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2V |
| Interface | CAN, SCI, SPI, UART |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 56 |
| RAM Size | 18K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.81V~2V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Core Processor | C28x |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 128K x 16 |
| Connectivity | CANbus, McBSP, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | 16 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Density | 2 Mb |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150°C |
| ROM Programmability | OTPROM |
| Number of External Interrupts | 3 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Ambient Temperature Range High | 85°C |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $24.34000 | $24.34 |
| 10 | $22.44800 | $224.48 |
| 90 | $21.43867 | $1929.4803 |
| 180 | $19.16872 | $3450.3696 |
| 540 | $17.40319 | $9397.7226 |
TMS320F2811PBKA microcontroller features the highest performance and offer a broad selection of upgraded connectivity and inputs. TMS320F2811PBKA datasheet is an excellent option for a variety of smaller and medium-sized tasks and full platform solutions. TMS320F2811PBKA MCU is suitable for Motor drive, Medical equipment, Industrial applications, Printers, and scanners, Alarm systems, and Home audio appliances.
There is a 128-LQFP package available. With 56 I/Os, it's pretty good. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 32-Bit core is the basis for this Microcontroller. There is a memory type of FLASH in its program memory. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. The Automotive, AEC-Q100, C2000? C28x Fixed-Point series is comprised of this electrical component. 256KB 128K x 16 is the size of its program memory. MCU is powered by C28x Core Processor. The device belongs to DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER uPs/uCs/Peripheral ICs Type. During the manufacturing process, 128 terminations were applied to the IC chip. The part works on a 32-bit basis. This Microcontroller chip is powered by 1.9V volts. The part owns 128kB memory size. 320F2811 serves as a base part number to find alternatives. An effective performance can be achieved at a frequency of 150MHz. Devices work in 16 PWM channels. On the chip, there are 128 pins that can be accessed. It is equipped with 3 timers and counters. It has 128 pins in total. 2 UART channels are available on it. A total of 16 channels of ADC are available on this device. There are a total of 1 A/D converters on the device. There are 3 external interrupts included in this chip part.
Automotive, AEC-Q100, C2000? C28x Fixed-Point series
Base part number of 320F2811
128 Terminals
Based on the 32-Bit
Comes with 128 Pins
There are a lot of Texas Instruments TMS320F2811PBKA Microcontroller applications. TMS320F2811PBKA MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Automatic staplers
Embedded gateways
Playstation
Keyboards
Food and beverage
Heart rate monitors
Toasters
Refrigerators
Oil and gas
Digital set-top boxes
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
