Welcome to Hotenda.com Online Store!

TMS320F28034PAGT
Texas Instruments
128KB 64K x 16 FLASH C28x 32-Bit Microcontroller C2000™ C28x Piccolo™ Series 320F28034 64 Pin 60MHz 1.8V 64-TQFP
SOT-23
TMS320F28034PAGT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | C2000™ C28x Piccolo™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 60MHz |
| Base Part Number | 320F28034 |
| Pin Count | 64 |
| Interface | CAN, I2C, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 33 |
| RAM Size | 10K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V~1.995V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | C28x |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 64K x 16 |
| Connectivity | CANbus, I2C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 14x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 20 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Number of External Interrupts | 3 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $8.46000 | $8.46 |
| 10 | $7.64300 | $76.43 |
| 25 | $7.28760 | $182.19 |
| 160 | $6.32788 | $1012.4608 |
| 640 | $5.51025 | $3526.56 |
64-TQFP-packages are available. This Microcontroller has 33 I/Os. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. This Microcontroller is based on a core called 32-Bit. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in the range of -40°C~105°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the C2000? C28x Piccolo? series of electrical components. This program memory has a size of 128KB 64K x 16, which indicates what the size of the program memory is. There is a C28x Core Processor inside MCU that provides this device with its power. This device falls under the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 64 terminations on the IC chip, which means there are 64 terminations on the integrated circuit chip. As a result, this Microcontroller comes with a 32-bit size. There is an output of 1.8V volts from the Microcontroller chip. With NO DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 128kB is the size of the memory in the IC part. The base part number 320F28034 MCU can be used to find alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 60MHz and it is able to operate at a high frequency. Devices work in YES PWM channels. On the chip, there are 64 pins that are accessible. There are 3 timers/counters in this device. There are 64 pins on this Microcontroller. In addition, it has 8 UART channels to choose from. There are 2 serial I/Os incorporated into the chip part. In addition to the internal interrupts, the part includes 3 external interrupts.
C2000? C28x Piccolo? series
Base part number of 320F28034
64 Terminals
Based on the 32-Bit
Comes with 64 Pins
There are a lot of Texas Instruments TMS320F28034PAGT Microcontroller applications. TMS320F28034PAGT MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Fax machines
Routers
Hand-held metering systems
Industrial instrumentation devices
Blenders
Instrument control
Plant factories
Virtual reality VR robots
Heater/Fan
Glucose monitoring systems
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
