Welcome to Hotenda.com Online Store!

TM4C129XNCZADI3R
Texas Instruments
1MB 1M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4F 32-Bit Microcontroller Tiva™ C Series M4C129 212 Pin 120MHz 1.2V 212-VFBGA
SOT-23
TM4C129XNCZADI3R Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 212-VFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 212 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Tiva™ C |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 212 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Max Power Dissipation | 1.018W |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 120MHz |
| Base Part Number | M4C129 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.32V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.14V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 140 |
| RAM Size | 256K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.97V~3.63V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 12 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, Motion Control PWM, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 133.4mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | 6K x 8 |
| CPU Family | CORTEX-M4F |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 24 |
| Number of Programmable I/O | 140 |
| Format | FLOATING-POINT |
| Integrated Cache | YES |
| RAM (words) | 256 |
| Number of UART Channels | 8 |
| Number of Serial I/Os | 3 |
| Number of Timers | 8 |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 650μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Texas Instruments' TIVA Cortex C-Series microcontrollers provide designers with a high-performance architecture based on ARM Cortex controllers-M, with extensive integration capabilities and a powerful ecosystem of software and development tools. Aimed at performance and flexibility, the TIVACortex-M C-Series architecture provides 120MHzCortex-M with floating-point processors, a variety of integrated memory, and multiple programmable processors. The Taihua C-Series devices provide consumers with attractive cost-effective solutions by integrating application-specific peripherals and providing a comprehensive library of software tools that minimize circuit board costs and design cycle time. TIVA'C-Series microcontrollers provide faster time to market and cost savings, making them the first choice for high-performance 32-bit applications.
■ Industrial communication equipment
■ Network appliances, gateways & adapters
■ Residential & commercial site monitoring & control
■ Remote connectivity & monitoring
■ Security/access systems
■ HMI control panels
■ Factory automation control
■ Test and measurement equipment
■ Fire & security systems
■ Motion control & power inversion
■ Medical instrumentation
■ Gaming equipment
■ Electronic point-of-sale (POS) displays
■ Smart Energy/Smart Grid solutions
■ Intelligent lighting control
■ Vehicle tracking
■ 32-bit ARM Cortex-M4F architecture optimized for small-footprint embedded applications
■ 120-MHz operation; 150 DMIPS performance
■ Outstanding processing performance combined with fast interrupt handling
■ Thumb-2 mixed 16-/32-bit instruction set delivers the high performance expected of a 32-bit
ARM core in a compact memory size usually associated with 8- and 16-bit devices, typically in
the range of a few kilobytes of memory for microcontroller-class applications
– Single-cycle multiply instruction and hardware divide
– Atomic bit manipulation (bit-banding), delivering maximum memory utilization and streamlined
peripheral control
– Unaligned data access, enabling data to be efficiently packed into memory
■ IEEE754-compliant single-precision Floating-Point Unit (FPU)
■ 16-bit SIMD vector processing unit
■ Fast code execution permits slower processor clock or increases sleep mode time
■ Harvard architecture characterized by separate buses for instruction and data
■ Efficient processor core, system and memories
■ Hardware division and fast digital-signal-processing orientated multiply accumulate
■ Saturating arithmetic for signal processing
■ Deterministic, high-performance interrupt handling for time-critical applications
■ Memory protection unit (MPU) to provide a privileged mode for protected operating system
functionality
■ Enhanced system debug with extensive breakpoint and trace capabilities
■ Serial Wire Debug and Serial Wire Trace reduce the number of pins required for debugging andtracing
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
