Welcome to Hotenda.com Online Store!

TLV274QPWRQ1
Texas Instruments
13mA per Channel 1pA 58 dB Instrumentational OP Amps 0.00006μA 8V 2.7V~16V ±1.35V~8V TLV274 14 Pins 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
SOT-23
TLV274QPWRQ1 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Subcategory | Operational Amplifier |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 2.7V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | TLV274 |
| Pin Count | 14 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 8V |
| Number of Elements | 4 |
| Power Supplies | +-1.35/+-8/2.7/16V |
| Operating Supply Current | 750μA |
| Nominal Supply Current | 3.6mA |
| Power Dissipation | 374mW |
| Output Current | 13mA |
| Slew Rate | 2.1V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 58 dB |
| Current - Input Bias | 1pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~16V ±1.35V~8V |
| Output Current per Channel | 13mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5mV |
| Gain Bandwidth Product | 3MHz |
| Unity Gain BW-Nom | 2400 kHz |
| Voltage Gain | 110dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.00006μA |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 16.5V |
| Voltage - Input Offset | 500μV |
| Current - Output / Channel | 8mA |
| Low-Bias | YES |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.00006μA |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
