Welcome to Hotenda.com Online Store!
TLC3544CDWG4
Texas Instruments
14 Bit ADC 5V SOIC
SOT-23
TLC3544CDWG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Package / Case | SOIC |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Pin Count | 20 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 3/55V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | SPI, Serial |
| Nominal Supply Current | 2.8mA |
| Number of Bits | 14 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Resolution | 1.75 B |
| Sampling Rate | 200 ksps |
| Number of Analog In Channels | 4 |
| Output Bit Code | BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Power Consumption | 20mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 200 ksps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 81 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5V |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7V |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 97 dB |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
