Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74LVTH540DW
Texas Instruments
SN74LVTH540DW datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from Texas Instruments stock available on our website
SOT-23
SN74LVTH540DW Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 74LVTH |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | WITH DUAL OUTPUT ENABLE |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Technology | BICMOS |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Base Part Number | 74LVTH540 |
| Pin Count | 20 |
| Output Type | 3-State |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Inverting |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Channels | 8 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 2.7 ns |
| Quiescent Current | 5mA |
| Turn On Delay Time | 2.7 ns |
| Family | LVT |
| Logic Function | AND, Buffer, Inverter |
| Current - Output High, Low | 32mA 64mA |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Max I(ol) | 0.064 A |
| Control Type | ENABLE LOW |
| Number of Output Lines | 3 |
| Count Direction | UNIDIRECTIONAL |
| Height | 2.65mm |
| Length | 12.8mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.05000 | $1.05 |
| 500 | $1.0395 | $519.75 |
| 1000 | $1.029 | $1029 |
| 1500 | $1.0185 | $1527.75 |
| 2000 | $1.008 | $2016 |
| 2500 | $0.9975 | $2493.75 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
