Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74LVC244APWR
Texas Instruments
SN74LVC244APWR datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from Texas Instruments stock available on our website
SOT-23
SN74LVC244APWR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | 74LVC |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Packing Method | TR |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 1.65V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | 74LVC244 |
| Pin Count | 20 |
| Output Type | 3-State |
| Number of Elements | 2 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.65V |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Ports | 2 |
| Propagation Delay | 5.7 ns |
| Quiescent Current | 1μA |
| Turn On Delay Time | 19.8 ns |
| Family | LVC/LCX/Z |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Number of Inputs | 10 |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Control Type | ENABLE LOW |
| Number of Output Lines | 3 |
| Count Direction | UNIDIRECTIONAL |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150°C |
| Ambient Temperature Range High | 125°C |
| Height | 1.2mm |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.43000 | $0.43 |
| 500 | $0.4257 | $212.85 |
| 1000 | $0.4214 | $421.4 |
| 1500 | $0.4171 | $625.65 |
| 2000 | $0.4128 | $825.6 |
| 2500 | $0.4085 | $1021.25 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
