Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74LVC1G126DBVR
Texas Instruments
SN74LVC1G126DBVR datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from Texas Instruments stock available on our website
SOT-23
SN74LVC1G126DBVR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Number of Pins | 5 |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74LVC |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 1.65V~5.5V |
| Frequency | 10MHz |
| Base Part Number | 74LVC1G126 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | 3-State |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 6.5V |
| Min Supply Voltage | -500μV |
| Number of Bits | 1 |
| Propagation Delay | 9.8 ns |
| Quiescent Current | 10μA |
| Turn On Delay Time | 9.8 ns |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Number of Inputs | 1 |
| Current - Output High, Low | 32mA 32mA |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| High Level Output Current | -32mA |
| Low Level Output Current | 32mA |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Ambient Temperature Range High | 125°C |
| Height | 1.45mm |
| Length | 2.9mm |
| Width | 1.6mm |
| Thickness | 1.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
