Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74LVC112ADGVR
Texas Instruments
1.65V~3.6V 150MHz JK Type Flip Flop DUAL 74LVC112 16 Pins 10μA 74LVC Series 16-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
SOT-23
SN74LVC112ADGVR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 41.900595mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | 74LVC |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | JK Type |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | TR |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 1.65V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74LVC112 |
| Function | Set(Preset) and Reset |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Differential |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Number of Circuits | 2 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Output Current | 24mA |
| Clock Frequency | 150MHz |
| Propagation Delay | 7.1 ns |
| Turn On Delay Time | 1 ns |
| Family | LVC/LCX/Z |
| Logic Function | AND, Flip-Flop, JK-Type |
| Current - Quiescent (Iq) | 10μA |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 5.9ns @ 3.3V, 50pF |
| Prop. [email protected] | 4.8 ns |
| Trigger Type | Negative Edge |
| Input Capacitance | 4.5pF |
| Schmitt Trigger | No |
| Number of Input Lines | 3 |
| Clock Edge Trigger Type | Negative Edge |
| Height | 1.2mm |
| Length | 3.6mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1.05mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.454132 | $0.454132 |
| 10 | $0.428426 | $4.28426 |
| 100 | $0.404176 | $40.4176 |
| 500 | $0.381298 | $190.649 |
| 1000 | $0.359715 | $359.715 |
Similar Logic - Flip Flops from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
