Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74LVC08APWR
Texas Instruments
3.3V V 2.6 ns ns 4.1 ns ns 5mm mm Gates & Inverters 24mA mA 1.2mm mm 57.209338mg mg Surface Mount Surface Mount 1.65V~3.6V V 1μA μA
SOT-23
SN74LVC08APWR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 15 hours ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | 74LVC |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 1.65V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Base Part Number | 74LVC08 |
| Pin Count | 14 |
| Max Output Current | 24mA |
| Number of Elements | 4 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 4 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Nominal Supply Current | 1μA |
| Output Current | 24mA |
| Propagation Delay | 2.6 ns |
| Quiescent Current | 1μA |
| Turn On Delay Time | 4.1 ns |
| Family | LVC/LCX/Z |
| Logic Function | AND |
| Number of Inputs | 2 |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | AND Gate |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 3.9ns @ 3.3V, 50pF |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 5.5 ns |
| Logic Level - Low | 0.7V ~ 0.8V |
| Logic Level - High | 1.7V ~ 2V |
| Number of Output Lines | 1 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150°C |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.40000 | $0.4 |
| 500 | $0.396 | $198 |
| 1000 | $0.392 | $392 |
| 1500 | $0.388 | $582 |
| 2000 | $0.384 | $768 |
| 2500 | $0.38 | $950 |
This part is conveniently packaged in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), making it easy to ship abroad. High reliability is achieved by using advanced packaging method Cut Tape (CT). A AND Gate logic principle is used to make it work. To ensure the part's full function, a voltage of 1.65V~3.6V is needed. Operation at a temperature around -40°C~125°C. The part is mounted in Surface Mount. 24mA 24mA output current is 24mA 24mA in the high or low state. This is part of the 74LVC series. Totally, there are 14 terminations. There are 4 functions that significantly improve the user experience. The chip is part of the LVC/LCX/Z family. 74LVC08 can be used to search for device variants. There are 14 pins injected into the part body. Surface Mount mounted, this logic device is widely used in many applications. For functions related to 14 pins, please refer to the datasheets. Inputs are limited to 2. The part has 1μA current flowing through it in the quiescent state. The logic device is a typical Gates. 4 circuits are used in this device. In this part, the load capacitance is 50pF. Upon reaching 3.6V, the maximum supply voltage (Vsup) is reached. In addition to this, it is packed with the industry TR method. It is specified in the datasheet that the part requires It is specified in the datasheet that the part requires 3.3V power supplies. power supplies. A device with an output current of 24mA is rated. The operation uses 4 elements in total.
AND Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 1μA
Output Current: 24mA
There are a lot of Texas Instruments SN74LVC08APWR Gates and Inverters applications.
Digital camera
Pocket PC
Electricity for military and civilian life in areas without electricity
Flashlight
Ship
Audio
Small and medium distributed photovoltaic power generation system
Cell phone
Agriculture and light complementary power station
Scanner
Similar Logic - Gates and Inverters from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
