Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74LV139ADGVR
Texas Instruments
16 Terminations2V~5.5V 16 Pin 74LV139 Signal switch74LV Series 2 Functions
SOT-23
SN74LV139ADGVR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74LV |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Subcategory | Decoder/Drivers |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74LV139 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Circuit | 1 x 2:4 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Family | LV/LV-A/LVX/H |
| Current - Output High, Low | 12mA 12mA |
| Supply Type | Single |
| Output Polarity | INVERTED |
| Max I(ol) | 0.006 A |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 2 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Input Conditioning | STANDARD |
| Width | 3.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.15000 | $0.15 |
| 500 | $0.1485 | $74.25 |
| 1000 | $0.147 | $147 |
| 1500 | $0.1455 | $218.25 |
| 2000 | $0.144 | $288 |
| 2500 | $0.1425 | $356.25 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
