Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74LS244N
Texas Instruments
SN74LS244N datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from Texas Instruments stock available on our website
SOT-23
SN74LS244N Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 74LS |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Base Part Number | 74LS244 |
| Number of Outputs | 8 |
| Output Type | 3-State |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 2 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Operating Supply Current | 100μA |
| Nominal Supply Current | 100μA |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 18 ns |
| Quiescent Current | 46mA |
| Turn On Delay Time | 18 ns |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Number of Inputs | 8 |
| Current - Output High, Low | 15mA 24mA |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Bits per Element | 4 |
| High Level Output Current | -15mA |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Number of Input Lines | 8 |
| Input Current | 100μA |
| Number of Output Lines | 8 |
| Height | 5.08mm |
| Length | 24.33mm |
| Width | 6.35mm |
| Thickness | 4.57mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.90000 | $0.9 |
| 20 | $0.80550 | $16.11 |
| 40 | $0.76450 | $30.58 |
| 100 | $0.62790 | $62.79 |
| 500 | $0.51870 | $259.35 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
