SN74LS14NE4
SN74LS14NE4
SN74LS14NE4
Texas Instruments
5V V 22 ns ns 22 ns ns 19.3mm mm Gates & Inverters 8mA mA 5.08mm mm 927.99329mg mg Through Hole Surface Mount 4.75V~5.25V V
SOT-23
SN74LS14NE4 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Lifecycle Status ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case 14-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of Pins 14
Weight 927.99329mg
Operating Temperature0°C~70°C
PackagingTube
Series 74LS
JESD-609 Code e4
Feature Schmitt Trigger
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 14
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
HTS Code8542.39.00.01
Voltage - Supply 4.75V~5.25V
Terminal Position DUAL
Number of Functions 6
Supply Voltage 5V
Terminal Pitch2.54mm
Base Part Number 74LS14
Pin Count14
Operating Supply Voltage5V
Number of Elements 6
Power Supplies5V
Load Capacitance15pF
Output Current8mA
Propagation Delay22 ns
Turn On Delay Time22 ns
Family LS
Logic Function Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
Current - Output High, Low 400μA 8mA
Logic Type Inverter
Max I(ol) 0.008 A
Max Propagation Delay @ V, Max CL 22ns @ 5V, 15pF
Schmitt Trigger YES
Logic Level - Low 0.5V
Logic Level - High 1.9V
Power Supply Current-Max (ICC) 21mA
Height 5.08mm
Length 19.3mm
Width 6.35mm
Thickness 3.9mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:3955 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
SN74LS14NE4 Product Details
SN74LS14NE4 Overview
As the part is packed in 14-DIP (0.300, 7.62mm), international shipping is convenient. A high level of reliability can be achieved through the use of an advanced packaging method Tube. This logic works according to the Inverter principle. Ensure the part's full functionality by setting the voltage to 4.75V~5.25V. Operating temperature extended to 0°C~70°C. It is mounted in position Through Hole. 400μA 8mA is the output current's high and low states. 74LS is its series number. Total terminations are 14. Users will benefit significantly from 6 functions in this part. There is a chip like this in LS. Trying searching with 74LS14 will yield device variants. The part body receives 14 pins. The logic device can be mounted on the Through Hole axis and is used in a wide range of applications. Datasheets for 14 pin functions are available upon request. Part now bears a 15pF load capacitance. A 5V power supply is specified in the datasheet for this part. A device with an output current of 8mA is rated. For operation, 6 elements are used. There is a specification for the operating voltage of the chip, 5VV, which is referred to as the supply voltage. A feature of it is Schmitt Trigger.
SN74LS14NE4 Features
Inverter Logic Type
LS Family
Output Current: 8mA