SN74F138N
SN74F138N
SN74F138N
Texas Instruments
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74F138 Signal switch74F Series 8 Outputs1 Functions
SOT-23
SN74F138N Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Lifecycle Status ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case 16-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of Pins 16
Weight 951.693491mg
Operating Temperature0°C~70°C
PackagingTube
Series 74F
JESD-609 Code e4
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 16
ECCN Code EAR99
Type Decoder/Demultiplexer
Terminal Finish Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Subcategory Decoder/Drivers
Technology TTL
Voltage - Supply 4.5V~5.5V
Terminal Position DUAL
Number of Functions 1
Supply Voltage 5V
Terminal Pitch2.54mm
Base Part Number 74F138
Pin Count16
Number of Outputs 8
Operating Supply Voltage5V
Circuit 1 x 3:8
Polarity Inverting
Power Supplies5V
Number of Circuits 1
Load Capacitance50pF
Power Dissipation320mW
Output Current40mA
Number of Bits 8
Propagation Delay9 ns
Turn On Delay Time9 ns
Family F/FAST
Logic Function Decoder, Demultiplexer
Number of Inputs 3
Current - Output High, Low 1mA 20mA
Supply Type Single
Bandwidth 70MHz
Max I(ol) 0.02 A
Power Supply Current-Max (ICC) 20mA
Voltage Supply SourceSingle Supply
Input Conditioning STANDARD
Height 5.08mm
Length 19.3mm
Width 6.35mm
Thickness 3.9mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:9897 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
SN74F138N Product Details
SN74F138N Overview
This is a relatively small item of digital switch that is included in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) in order to save space on the board.In this case, it is packaged as Tube.For mounting, digital switch ic uses the method Through Hole.The analog IC used in the multiplexers can be referred to as Decoder/Demultiplexer.Turn signal switch will not be susceptible to the external factors when the operating temperature is kept at 0°C~70°C.The turn signal switch is designed for use with a 4.5V~5.5V supply voltage, which gives it a lot of flexibility.These multiplexers are members of the 74F series, which provide extensive application potential.Among its basic features are 16 terminations.There is a base part number of 74F138 which can also be used in order to locate the logic switch that are related to this item.The turn signal switch is supplied with a voltage of 5V volts.This turn signal switch contains 16 component pins.This supply type employs Single.There are 16 pins on it.The multiplexer ic is mounted in the direction of Through Hole.The F/FAST family includes the logic switch.In this signal multiplexer, there are 8 bits that are provided.During mux switch's normal operation, 5V is provided with a power supply.There are 8 outputs designed for the operation of the turn signal switch.I would classify the digital switch ic as an electronic part belonging to the Decoder/Drivers category.Supply voltages of 5V can provide reliable performance of the multiplexers.This multiplexer has 3 inputs.In order to provide greater switches' flexibility, 40mA is provided as the output current.As a result of the operation of the digitalswitch, 1 circuits are formed.
SN74F138N Features
Supplied in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
Operating with the supply voltage of 5V