SN74F112NG4
SN74F112NG4
SN74F112NG4
Texas Instruments
4.5V~5.5V 130MHz JK Type Flip Flop 74F112 19mA 74F Series 16-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
SN74F112NG4 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case 16-DIP (0.300, 7.62mm)
Operating Temperature0°C~70°C TA
PackagingTube
Series 74F
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Type JK Type
Voltage - Supply 4.5V~5.5V
Base Part Number 74F112
Function Set(Preset) and Reset
Output Type Differential
Number of Elements 2
Clock Frequency 130MHz
Current - Quiescent (Iq) 19mA
Current - Output High, Low 1mA 20mA
Number of Bits per Element 1
Max Propagation Delay @ V, Max CL 6.5ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Negative Edge
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:3837 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
SN74F112NG4 Product Details
SN74F112NG4 Overview
As a result, it is packaged as 16-DIP (0.300, 7.62mm). You can find it in the Tubepackage. Currently, the output is configured to use Differential. JK flip flop uses Negative Edgeas the trigger. The electronic part is mounted in the way of Through Hole. With a supply voltage of 4.5V~5.5V volts, it operates. A temperature of 0°C~70°C TAis considered to be the operating temperature. It belongs to the type JK Typeof flip flops. The 74Fseries comprises this type of FPGA. In order for it to function properly, its output frequency should not exceed 130MHz. In total, it contains 2 elements. As a result, it consumes 19mA of quiescent current without being affected by external factors. D latch belongs to the 74F112 family.
SN74F112NG4 Features
Tube package
74F series