Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74AS648DWR
Texas Instruments
SN74AS648DWR datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from Texas Instruments stock available on our website
SOT-23
SN74AS648DWR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74AS |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Additional Feature | DIRECTION CONTROL; SELECT INPUT FOR MULTIPLEXED TRANSMISSION OF REGISTERED OR REAL TIME DATA |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | TTL |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74AS648 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | 3-State |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 8 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 9 ns |
| Turn On Delay Time | 18 ns |
| Family | AS |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Current - Output High, Low | 15mA 48mA |
| Logic Type | Transceiver, Inverting |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Count Direction | BIDIRECTIONAL |
| Translation | N/A |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
