Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74AS138DR
Texas Instruments
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74AS138 Signal switch74AS Series 1 Functions
SOT-23
SN74AS138DR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74AS |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | Decoder/Drivers |
| Technology | TTL |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | 74AS138 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Circuit | 1 x 3:8 |
| Polarity | Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Family | AS |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Current - Output High, Low | 400μA 8mA |
| Supply Type | Single |
| Max I(ol) | 0.02 A |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 20mA |
| Number of Input Lines | 3 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Input Conditioning | STANDARD |
| Length | 9.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.19000 | $1.19 |
| 500 | $1.1781 | $589.05 |
| 1000 | $1.1662 | $1166.2 |
| 1500 | $1.1543 | $1731.45 |
| 2000 | $1.1424 | $2284.8 |
| 2500 | $1.1305 | $2826.25 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
