Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74ALS646A-1DW
Texas Instruments
SN74ALS646A-1DW datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from Texas Instruments stock available on our website
SOT-23
SN74ALS646A-1DW Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 624.398247mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 74ALS |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | DIRECTION CONTROL; SELECT INPUT FOR MULTIPLEXED TRANSMISSION OF REGISTERED OR REAL TIME DATA |
| Subcategory | Bus Driver/Transceiver |
| Technology | TTL |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | 74ALS646 |
| Pin Count | 24 |
| Output Type | 3-State |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 8 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 32 |
| Propagation Delay | 35 ns |
| Quiescent Current | 55mA |
| Turn On Delay Time | 35 ns |
| Family | ALS |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Direction | Bidirectional |
| Current - Output High, Low | 15mA 24mA |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Prop. [email protected] | 20 ns |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| Control Type | INDEPENDENT CONTROL |
| Translation | N/A |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $4.25000 | $4.25 |
| 500 | $4.2075 | $2103.75 |
| 1000 | $4.165 | $4165 |
| 1500 | $4.1225 | $6183.75 |
| 2000 | $4.08 | $8160 |
| 2500 | $4.0375 | $10093.75 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
