Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74ALS138AN
Texas Instruments
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74ALS138 Signal switch74ALS Series 8 Outputs1 Functions
SOT-23
SN74ALS138AN Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74ALS |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Termination | Through Hole |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | Decoder/Drivers |
| Technology | TTL |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | 74ALS138 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 8 |
| Max Output Current | 8mA |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Circuit | 1 x 3:8 |
| Polarity | Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Power Dissipation | 200mW |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 22 ns |
| Turn On Delay Time | 22 ns |
| Family | ALS |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Number of Inputs | 3 |
| Current - Output High, Low | 400μA 8mA |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 75MHz |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Input Conditioning | STANDARD |
| Height | 5.08mm |
| Length | 19.3mm |
| Width | 6.35mm |
| Thickness | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.98000 | $0.98 |
| 10 | $0.87600 | $8.76 |
| 25 | $0.83160 | $20.79 |
| 100 | $0.68310 | $68.31 |
| 500 | $0.56430 | $282.15 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
