Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74AHCT138QDRQ1
Texas Instruments
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74AHCT138 Signal switchAutomotive, AEC-Q100, 74AHCT Series 1 Functions
SOT-23
SN74AHCT138QDRQ1 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.294023mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100, 74AHCT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74AHCT138 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Circuit | 1 x 3:8 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Bits | 4 |
| Propagation Delay | 12 ns |
| Family | AHCT/VHCT/VT |
| Logic Function | Decoder |
| Current - Output High, Low | 8mA 8mA |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 110MHz |
| Output Polarity | INVERTED |
| Number of Input Lines | 3 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Input Conditioning | STANDARD |
| Height | 1.75mm |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.495275 | $0.495275 |
| 10 | $0.467241 | $4.67241 |
| 100 | $0.440793 | $44.0793 |
| 500 | $0.415843 | $207.9215 |
| 1000 | $0.392304 | $392.304 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
