Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74AHC158DGVR
Texas Instruments
16 Terminations2V~5.5V 16 Pin 74AHC158 Signal switch74AHC Series 1 Outputs4 Functions
SOT-23
SN74AHC158DGVR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 41.900595mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | 74AHC |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Multiplexer |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74AHC158 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Circuit | 4 x 2:1 |
| Polarity | Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Power Dissipation | 300mW |
| Number of Bits | 4 |
| Throw Configuration | DPST |
| Propagation Delay | 8.4 ns |
| Family | AHC/VHC/H/U/V |
| Current - Output High, Low | 8mA 8mA |
| Supply Type | Single |
| Max I(ol) | 0.008 A |
| Prop. [email protected] | 9.5 ns |
| Number of Input Lines | 2 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Width | 3.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.22000 | $0.22 |
| 500 | $0.2178 | $108.9 |
| 1000 | $0.2156 | $215.6 |
| 1500 | $0.2134 | $320.1 |
| 2000 | $0.2112 | $422.4 |
| 2500 | $0.209 | $522.5 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
