Welcome to Hotenda.com Online Store!
SN74ACT74PWRG4
Texas Instruments
4.5 V ~ 5.5 V 210MHz 1 Bit D-Type Flip Flop DUAL 74ACT74 14 Pins 2µA 74ACT Series TSSOP
SOT-23
SN74ACT74PWRG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338mg |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | 74ACT |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Type | D-Type |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 210MHz |
| Base Part Number | 74ACT74 |
| Pin Count | 14 |
| Function | Set(Preset) and Reset |
| Output Type | Differential |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 2 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Current - Output | 24mA |
| Number of Bits | 1 |
| Clock Frequency | 210MHz |
| Propagation Delay | 11 ns |
| Turn On Delay Time | 5.5 ns |
| Family | ACT |
| Logic Function | AND, D-Type |
| Current - Quiescent (Iq) | 2µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Logic IC Type | D FLIP-FLOP |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 11ns @ 5V, 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| High Level Output Current | -24mA |
| Input Capacitance | 3pF |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Number of Input Lines | 1 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Height | 1.15mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Logic - Flip Flops from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
