Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74ABT827DWR
Texas Instruments
SN74ABT827DWR datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from Texas Instruments stock available on our website
SOT-23
SN74ABT827DWR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | 74ABT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | WITH DUAL OUTPUT ENABLE |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Packing Method | TR |
| Technology | BICMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74ABT827 |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 10 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | 3-State |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 10 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 10 |
| Propagation Delay | 4.4 ns |
| Quiescent Current | 40mA |
| Turn On Delay Time | 6.9 ns |
| Family | ABT |
| Logic Function | AND, Buffer, Inverting |
| Current - Output High, Low | 32mA 64mA |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Max I(ol) | 0.064 A |
| Prop. [email protected] | 4.8 ns |
| Control Type | ENABLE LOW |
| Count Direction | UNIDIRECTIONAL |
| Translation | N/A |
| Height | 2.65mm |
| Length | 15.4mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.32000 | $2.32 |
| 500 | $2.2968 | $1148.4 |
| 1000 | $2.2736 | $2273.6 |
| 1500 | $2.2504 | $3375.6 |
| 2000 | $2.2272 | $4454.4 |
| 2500 | $2.204 | $5510 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
