Welcome to Hotenda.com Online Store!

SM320F28335GHHAEP
Texas Instruments
512KB 256K x 16 FLASH C28x 32-Bit Microcontroller C2000™ C28x Delfino™ Series 320F28335 179 Pin 150MHz 179-LFBGA
SOT-23
SM320F28335GHHAEP Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 5 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 179-LFBGA |
| Number of Pins | 179 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | C2000™ C28x Delfino™ |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 179 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 150MHz |
| Base Part Number | 320F28335 |
| Pin Count | 179 |
| Interface | CAN, EBI/EMI, I2C, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| RAM Size | 34K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.805V~1.995V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Core Processor | C28x |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 256K x 16 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, McBSP, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | 12 |
| Core Architecture | TMS320 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 16 |
| Number of Programmable I/O | 88 |
| Format | FLOATING-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 17408 |
| Number of UART Channels | 3 |
| Number of Timers | 13 |
| Number of External Interrupts | 8 |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Height | 1.4mm |
| Length | 12mm |
| Width | 12mm |
| Thickness | 900μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $33.97000 | $33.97 |
| 10 | $31.32800 | $313.28 |
| 25 | $29.92000 | $748 |
| 160 | $26.75200 | $4280.32 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
