Welcome to Hotenda.com Online Store!

OPA2333AIDRBTG4
Texas Instruments
5mA per Channel 70pA 106 dB Instrumentational OP Amps 2.75V 1.8V~5.5V ±0.9V~2.75V OPA2333 8 Pins 8-VDFN Exposed Pad
SOT-23
OPA2333AIDRBTG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VDFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | Operational Amplifier |
| Packing Method | TR |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | OPA2333 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 2.75V |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 17μA |
| Nominal Supply Current | 50μA |
| Output Current | 5mA |
| Slew Rate | 0.16V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | Zero-Drift |
| Common Mode Rejection Ratio | 106 dB |
| Current - Input Bias | 70pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 1.8V~5.5V ±0.9V~2.75V |
| Output Current per Channel | 5mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 10μV |
| Bandwidth | 350 kHz |
| Unity Gain BW-Nom | 350 kHz |
| Voltage Gain | 130dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 120dB |
| Low-Offset | YES |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 7V |
| Voltage - Input Offset | 2μV |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | YES |
| Programmable Power | NO |
| Max I/O Voltage | 10μV |
| Input Offset Current-Max (IIO) | 0.0004μA |
| Height | 1mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 880μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $5.338934 | $5.338934 |
| 10 | $5.036730 | $50.3673 |
| 100 | $4.751632 | $475.1632 |
| 500 | $4.482671 | $2241.3355 |
| 1000 | $4.228935 | $4228.935 |
Similar Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
