Welcome to Hotenda.com Online Store!

MSP430FR4133IG56R
Texas Instruments
15.5KB 15.5K x 8 FRAM MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430™ FRAM Series 56 Pin 16MHz 3.3V 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
SOT-23
MSP430FR4133IG56R Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 740.007602mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430™ FRAM |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 16MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | I2C, IrDA, SCI, SPI, Serial, UART, USART |
| Memory Size | 15.5kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 52 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FRAM |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 15.5KB 15.5K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 3.7mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Density | 0 b |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 14 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 2 |
| Number of UART Channels | 1 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Height | 1.2mm |
| Length | 14mm |
| Width | 6.1mm |
| Thickness | 1.15mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
