Welcome to Hotenda.com Online Store!

MSP430F5437IPN
Texas Instruments
256KB 256K x 8 FLASH CPUXV2 16-Bit Microcontroller MSP430F5xx Series MSP430 80 Pin 18MHz 3V 80-LQFP
SOT-23
MSP430F5437IPN Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 6 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Weight | 465.697616mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MSP430F5xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| Termination | SMD/SMT |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 18MHz |
| Base Part Number | MSP430 |
| Pin Count | 80 |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 67 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.2V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | CPUXV2 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 5.56mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Density | 2 Mb |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 16 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 16 |
| Number of Serial I/Os | 3 |
| Number of PWM Channels | 15 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 4 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 12mm |
| Width | 12mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $11.23000 | $11.23 |
| 10 | $10.14600 | $101.46 |
| 25 | $9.67400 | $241.85 |
| 119 | $8.39983 | $999.57977 |
| 595 | $7.31445 | $4352.09775 |
The package is 80-LQFP-shaped. This Microcontroller has 67 I/Os. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. The 16-Bit core is the core of the MCU. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. MSP430F5xx-series components are electrical components. The electronic part has a program memory size of 256KB 256K x 8. Powered by a CPUXV2 Core processor. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. This chip has a total of 80 terminations on MCU chip. 16-bits are used in Microcontroller. This Microcontroller chip is powered by 3V volts. Currently, MCU chip has YES DMA channels. There is 256kB memory size assigned to the part. It is possible to find alternatives to the base part number MSP430 by using the part number search tool. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 18MHz. It is possible to access the 80 pins on the chip. Using the timer/counter system, it has 3 timers/counters. 80 pins are counted on this board. This device comes with a set of 16 A/D converters that have been built into it. The device uses 15 PWM channels. In this device, there's an 2-channel PWM controller. MCU chip is equipped with 3 serial I/Os in the part.
MSP430F5xx series
Base part number of MSP430
2 I2C channels
80 Terminals
Based on the 16-Bit
Comes with 80 Pins
There are a lot of Texas Instruments MSP430F5437IPN Microcontroller applications. MSP430F5437IPN MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Switches
Playstation
Temperature sensing and controlling devices
Equipment control
Communication
Instrument control
Process control devices
Oil and gas
Dishwashers
Smartphones
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
