Welcome to Hotenda.com Online Store!

MSP430F412IPM
Texas Instruments
4KB 4K x 8 + 256B FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430x4xx Series 64 Pin 8MHz 3V 64-LQFP
SOT-23
MSP430F412IPM Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 342.689036mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MSP430x4xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY AT 4.15 MHZ |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Frequency | 8MHz |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | UART |
| Memory Size | 4kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 48 |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 4KB 4K x 8 + 256B |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | Slope A/D |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 8 μs |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Address Bus Width | 16b |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Programmable I/O | 48 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 0 |
| RAM (bytes) | 256 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.03000 | $3.03 |
| 10 | $2.72300 | $27.23 |
| 25 | $2.57400 | $64.35 |
| 160 | $2.23081 | $356.9296 |
| 640 | $1.89905 | $1215.392 |
The package is in 64-LQFP format. The MCU has 48 I/O ports. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 16-Bit core is the core of the MCU. The type of memory that the program uses is FLASH. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the MSP430x4xx series. Microcontroller has abundant program memory size of 4KB 4K x 8 + 256B. MSP430 Core processors are used in MCU. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 64 terminations on the IC chip. 16-bits are used in Microcontroller. There is an output of 3V volts from the Microcontroller chip. MCU chip has NO DMA channels. 4kB is the memory size of the part. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 8MHz and it is able to operate at a high frequency. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. In this chip, 64 pins can be accessed. It has 2 timers/counters. The pin count is 64. It programs in 48 Programmable I/O. In addition to these features, there are a number of other ones, such as this one: ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY AT 4.15 MHZ. With 0 UART channels, it has all the features you may need.
MSP430x4xx series
Additional features of ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY AT 4.15 MHZ
64 Terminals
Based on the 16-Bit
Comes with 64 Pins
There are a lot of Texas Instruments MSP430F412IPM Microcontroller applications. MSP430F412IPM MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Food and beverage
Washing machine
Scanners
Fabric
Magnetic resonance imaging (MRI)
Home video and audio
Christmas lights
Industrial instrumentation devices
Projectors
Mobile computers
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
