Welcome to Hotenda.com Online Store!

MSP430F2418TPN
Texas Instruments
116KB 116K x 8 + 256B FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430F2xx Series 80 Pin 16MHz 80-LQFP
SOT-23
MSP430F2418TPN Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 80 |
| Weight | 465.697616mg |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MSP430F2xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| Termination | SMD/SMT |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 16MHz |
| Pin Count | 80 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.3V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 116kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 64 |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 116KB 116K x 8 + 256B |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 0.595mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Density | 928 kb |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 8 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Number of Timers | 10 |
| Number of GPIO | 48 |
| Number of SPI Channels | 4 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 12mm |
| Width | 12mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $16.08000 | $16.08 |
| 500 | $15.9192 | $7959.6 |
| 1000 | $15.7584 | $15758.4 |
| 1500 | $15.5976 | $23396.4 |
| 2000 | $15.4368 | $30873.6 |
| 2500 | $15.276 | $38190 |
The package has a 80-LQFP shape. 64 I/Os are available. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. This Microcontroller is based on a core called 16-Bit. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~105°C TA. MSP430F2xx series components make up this electrical component. Microcontroller has abundant program memory size of 116KB 116K x 8 + 256B. With a MSP430 Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. IC Chip terminations are 80. You get a 16-bit size. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. 116kB memory size belongs to the Chip part. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 16MHz. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. On the chip, there are 80 pins that are accessible. A total of 80 pins are included in the package. There are 2 UART channels available on this board. There are 8 A/D converters built into the device, which makes it quite versatile. It contains 2 serial input/output interfaces on the board. A IC chip with 10 bits has 10 bits in total.
MSP430F2xx series
80 Terminals
Based on the 16-Bit
Comes with 80 Pins
There are a lot of Texas Instruments MSP430F2418TPN Microcontroller applications. MSP430F2418TPN MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Entertainment products
Home appliances
Process control devices
Gas monitoring systems
Xbox
Toys
Food and beverage
Fax machines
Industrial instrumentation devices
Air fryers
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
